Minden vasárnap a radióQ Mazsola és Kávé c. /egyetlen a magyar médiában/ élő, gyerekeknek szóló műsorban gyerekszínházi ajánlót mondok, reggel negyed kilenc táján.
Most a farsang kapcsán – lévén, hogy ilyenkor a maszkabálban sokan öltöznek tündérnek és boszorkánynak, felidéztem Boldizsár Ildikót, aki, kb. két hete egy beszélgetésen rehabilitálni kivánta a boszorkányokat, a tündérekkel szemben. Szerinte ugyanis a következő a helyzet: a Tündér a maga földöntúli szépségével elbájol, elandalít, varázslatos világba ránt, aztán felébredés után szívhatsz /nem szó szerint, de lényegét tekintve/. Ezzel szemben a boszorkány megállít és rákérdez? ki vagy te, mi a dolgod a földön, mit akarsz, és ha nem jól válaszolsz, hát rabságba ejt és dolgoztat, addig, amíg nem tudsz a kérdésekre jó választ adni. Ha már tudod ki vagy, és mit akarsz, és a képességeid is megvannak –akkor menjél!
Lehet, hogy gyötrelmes, de hasznos.
Lehet, hogy kicsit szabadon értelmeztem Ildikót../Boldizsár Ildikó honlapja/ meseíró mesekutató és meseterapeuta/
Ha már tündérekről és boszorkányokról kezdtem beszélni, ide illő mesejátékokat hoztam ajánlásul
Ezen a napon van az Operában a tegnapi/mint olvasom, nem elég celebes /jjajjjajjjde nagy baj/, operabál után Grimm Jancsi és Juliska c. meséjét adják elő gyerekeknek, köztük fogyatékosoknak is, jótékonysági céllal az egyik magyarországi LIONS klub rendezésében.
Grimmék Hófehérkéje újra divatban van. Nemrég volt Hófehérke bemutatója az egri Harlekin Bábszínházban – most a budapestiek is láthatják a Klebelsberg Kultúrkúriában. S a pécsi Bóbita is Hófehérkét mutat be. Alkotói – Schneider Jankó és Nagy Viktória Éva - két éve robbantak be a bábos köztudatba, a 3 kismalac és a farkasok c. szövegnélküli, kacagtató meséjükkel. Minden körben sikert arattak. Remélik, hogy ez így lesz most is. Legyen így!
Szombathelyen, ahol minden héten új bemutatót tartanak a Mesebolt Bábszínházban, egy klasszikus népmesét, Árgyélus és Tündérszép tündér Ilona szerelmét hozták be a színpadra. A darabot láttuk már Divinyi Réka és Zalán Tibor átiratában – nem beszélve Vörösmarty Mihályról :) - most az elmúlt év legszorgalmasabb / és sikeres/ dramaturg - írója Gimesi Dóra formálta a mesét mai színpadra, ahogy az ismertetőből látjuk, a kamasz szerelem légies szépségére téve a hangsúlyt.
Kecskeméten is egy klasszikus népmese vár bemutatóra. Macskahercegnő meséjét Kormos István költői elbeszélése alapján rendezi Rumi László
Érdemes komolyan megnézni egy egy ilyen népmesét. Kormos átiratában élvezetes olvasmány, szép. De ha komolyan vesszük, kegyetlen dolgok sorát találjuk. /Verj ostorral, hasíts szét, meg ilyeneket kell az elvarázsolt leánnyal művelni, hogy megszabaduljon./
S ezeket, az élet komoly és kegyetlen oldalát hagyományosan feltáró népmese elemeket mindig legyerekesítjük. A 20. század elején találtuk ki – mi felnőttek – hogy ezt így kell
S most, amikor a tv korszakába léptünk, nem tudunk megküzdeni a ténnyel, hogy a gyerek mindent lát, semmit se ért, s nekünk eszünkbe se jut őszintének lenni vele.
Ehhez semmi köze a Macskahercegnő Ciróka színházbeli előadásának, Bízva Rumi László százszor bizonyított tehetségében és érzékenységében, ott egy izgalmas és jó mesét látunk majd.
Visszatérve az elejére – lehet, hogy a tündérkeresztanyu tévedés volt. Inkább boszi boksz -nak kellene a blogot hívni.
Csak félek, hogy jönnek a boszik, és kérdeznek, és akkor mit válaszolok, ki vagyok én, és mi dolgom még a világon?